PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK

  • Šedý Instagram Icon

(c) Pardubický pivovar 2018, designed and developed by Puro Creative

Pardubický pivovar, Porter Slovakia, s.r.o., Kliňanská cesta 657, Námestovo, Žilinský kraj, Slovensko, pardubickypivovar.sk

HISTÓRIA

Varenie piva v Pardubiciach má  stáročnú tradíciu a siaha až do počiatku 14. storočia. Roku 1491 zakúpil Pardubice od pánov z Pardubíc najbohatší moravský veľmož v zemi, Vilém z Pernštejnu, ktorý si Pardubice zvolil za centrum svojho veľkého panstva a začal v nich na počiatku 16. storočia rozvíjať pivovarníctvo.

 

Varilo sa tu kvalitné svetlé pivo, ktoré svojou kvalitou prevyšovalo pivovary v okolí. Dokonca bol stanovený široký okruh krčiem, ktoré mohli odoberať pivo iba z Pardubíc. Od roku 1650 začal konkurovať mešťanskému pivovaru zámocký pivovar.

 

Pardubickí podnikatelia v odbore pivovarníctva sa v tej dobe rozhodli založiť novú spoločnosť – Akciový pivovar Pardubice. 29. januára 1871 sa zišla komisia a rozhodla, že bude postavený nový parostrojný pivovar. 20. júla 1871 bola zvolená prvá správna rada a zo 17 kandidátov bol zvolený Sládek František Chodounský z Protivína. Staviteľom pivovaru bol pán Štepánek z Mladé Boleslavi. 8. apríla 1872 sa začalo variť pivo.

 

Prvý výstav bol 25. 6.1872 a v tomto roku bolo predaných asi 6 000 hl piva. Ročná produkcia bola 15 000 hl. Týmto sa radil k jedným z prvých moderných pivovarov vo východných Čechách.

 

1. októbra 1889 začala nová etapa Pardubického pivovaru. Ako nový sládek nastúpil Alois Šimonek, ktorý je tvorcom nášho slávneho pardubického 19 stupňového Portera. Porter okamžite zaznamenal domáci a medzinárodný úspech, ktorý trvá až dodnes (jediné špeciálne pivo, ktoré sa varilo aj za minulého režimu).

 

V roku 1928 vyprodukoval tento pivovar, po prvý krát vo svojej histórii, viac ako 100 000 hl piva.